Kuo skiriasi baseinų chemija su chloru ir be jo?

Jeigu neseniai įsirengėte baseiną, turėtumėte pasirūpinti jo vandens švara. Ketindami išsirinkti tinkamiausią vandens priežiūros metodą, tikriausiai svarstote, ar rinktis chemines priemones su chloru, ar be jo. Apsispręsti bus lengviau, jei žinosite pagrindinius šių priemonių skirtumus.
Baseinų vandens valymo priemonės su chloru
Chloras yra bene populiariausia vandens dezinfekavimo priemonė. Chloru ir jo junginiais valomas ne tik baseinų vanduo, jis plačiai naudojamas geriamojo vandens valymui. Vis dėlto, chloruotas vanduo gali dirginti besimaudančiųjų odą arba veikti alergizuojančiai. Jei po maudynių nusiprausiate duše, o vandens valymui chlorą naudojate saikingai ir pagal instrukcijas, besimėgaudami baseino teikiamais malonumais neturėtumėte jausti diskomforto. Rekomenduojama chloro norma baseinų vandeniui yra 0,6–1,0 miligramo vienam litrui.
Baseinams valyti skirta chemija su chloru gali būti kelių rūšių:
- Greitai tirpstančios chloro tabletės. Tai 20 gramų tabletės, kuriose yra didelis aktyvaus chloro kiekis. Jos naudojamos naujai pripilto vandens dezinfekavimui. Šios tabletės taip pat veiksmingos, kuomet reikia stabilizuoti užterštą, ilgiau nevalytą baseino vandenį. Tabletės dedamos į skimerį arba į chemikalų dozatorių.
- Lėtai tirpstančios chloro tabletės. Šios 200 gramų tabletės tinka tuomet, kai norima nuolat išlaikyti vienodą chloro kiekį vandenyje. Gaminamos ir daugiafunkcinės lėto tirpimo tabletės, į kurių sudėtį be chloro įeina algicidas, flokuliantas bei pH stabilizatorius, tad papildomai nereikia rūpintis vandens skaidrinimu, vandens pH lygiu ar kova su dumbliais. Tabletės dedamos į skimerį arba į chemikalų dozatorių.
- Skystasis hipochloritas. Tai skysto pavidalo vandens valymo priemonė, kuri pilama į automatinį dozatorių. Jis efektyviai atstato vandens skaidrumą. Naudojant dozuotą skystą hipochloritą pasieksite panašų rezultatą kaip ir naudodami lėtai tirpstančias tabletes.
Baseinų chemija be chloro
Bechlorę baseinų chemiją renkasi ne tik alergiški chlorui žmonės. Kai kuriems nepatinka chloro kvapas ar nemalonus pojūtis, kuomet vanduo patenka į burną. Chloras nelaikomas aplinkai draugiška priemone, jis ilgainiui dėl saulės poveikio išsisklaido, todėl baseino valymas chloru reikalauja daugiau dėmesio.
Yra kelios pagrindinės priemonės vandens valymui be chloro:
- Priemonės su biologiškai aktyviu variu. Varis šalina dumblius bei bakterijas, yra naudojamas kaip geriamojo vandens priedas. Šiuolaikinės priemonės su variu yra efektyvios ir nepalieka jokių dėmių ant baseino sienelių. Baseino priežiūra su tokiomis priemonėmis atima mažiau laiko, nes vanduo valomas tik kas dvi savaites.
- Aktyvusis deguonis. Aktyviuoju deguonimi valomas vanduo yra minkštas, neturi nemalonaus cheminių medžiagų kvapo, nealergizuoja. Aktyvusis deguonis sunaikina mikrobus ir bakterijas, pelėsį, šalina grybelį. Tokių priemonių sudėtyje gali būti algicido, kuris padeda naikinti dumblius. Ši priemonė tinka besirūpinantiems baseino dangos bei įrangos ilgaamžiškumu. Baseino vandens valymui pasirinkus aktyvųjį deguonį reikia nepamiršti, jog jo veikimui būtinas specialus aktyvatorius.
- Priemonės su bromu. Vandens valymo priemonės su bromu – puiki alternatyva vandens chloravimui. Nors tokių priemonių kaina kiek didesnė, tačiau valymo priemonės su bromu turi pranašumą – naudojant tokias priemones nereikia taip dažnai tikrinti vandens kaip naudojant chlorą. Kita vertus, bromo neįmanoma apsaugoti nuo ultravioletinių spindulių poveikio, tad jo teks naudoti kiek daugiau nei chloro.