Kaip užtikrinti švarų ir saugų plaukimo baseino vandenį?

Renkantis chemines priemones ar kitus valymo būdus baseino vandeniui bene svarbiausia, kad metodas tinkamai dezinfekuotų vandenį, t. y. sunaikintų jame esančius infekcinių ligų sukėlėjus. Tokiame vandenyje malonu ir saugu maudytis. Paprastai visos vandens valymo priemonės turi dezinfekcinių savybių. Be to, jos naikina dumblius, skaidrina vandenį ir atlieka kitas funkcijas, kurios pagerina vandens išvaizdą ir prisideda prie švaros. Todėl renkantis baseino vandens valymo būdą svarbu atsižvelgti ne tik į dezinfekcijos efektyvumą, bet ir į aplinkosaugą, priežiūros paprastumą ir naudojimo dažnumą.
Pagrindiniai baseinų vandens valymo būdai:
Baseino vandens dezinfekcija ultravioletiniais (UV) spinduliais
Naudojant šį metodą, baseino vanduo švitinamas ultravioletiniais spinduliais, kurie sunaikina mikroorganizmus. UV valymas sunaikina net iki 99,5 % ligų sukėlėjų, todėl tai efektyvus ir chemiškai neutralus būdas. Vis dėlto, šiuo metodu neįmanoma apšvitinti viso vandens 100 %, o UV spinduliai neskaido organinių medžiagų, kurios patenka į vandenį nuo maudančiųsi. Dėl to laikui bėgant gali pablogėti vandens skaidrumas. Šis metodas ypač tinka žmonėms, siekiantiems sumažinti cheminių medžiagų naudojimą baseino priežiūroje.
Vandens valymas baseine naudojant vandenilio peroksidą ir sidabrą
Vandenilio peroksidas sunaikina mikroorganizmų apsauginius apvalkalus, o kartu naudojamas sidabras veikia branduolį – taip užtikrinamas visapusiškas baseino vandens valymas. Vandenilio peroksidas yra biologiškai suyrantis, todėl neteršia aplinkos – skildamas virsta į vandenį ir deguonį. Jis efektyviausias, kai naudojamas reguliariai, pavyzdžiui, kas savaitę. Tai vienas iš natūralesnių baseino dezinfekcijos būdų, tinkamas jautrią odą turintiems žmonėms.
Ozonavimas – natūralus ir galingas baseino vandens dezinfekavimo būdas
Ozonas (aktyvusis deguonis) naikina bakterijas, virusus ir net chloramino likučius, kurie susidaro chloruojant vandenį. Šis metodas yra pH neutralus ir nepalieka kenksmingų junginių vandenyje. Nors ozono dujos yra toksiškos, naudojant tinkamą įrangą procesas yra visiškai saugus. Rinkoje galima rasti ir tablečių su ozonu, kurios yra paprastesnė alternatyva. Ozonavimas dažnai pasirenkamas kaip papildomas valymo metodas po pirminio baseino vandens dezinfekavimo.
Chloravimas – patikimiausias ir dažniausiai naudojamas baseino vandens valymo metodas
Chloras – viena plačiausiai naudojamų priemonių baseinų vandeniui valyti. Jis greitai ir efektyviai naikina kenksmingus mikroorganizmus. Chloras taip pat naudojamas kaip šoko dozė, kai reikia greitai atstatyti ilgai nevalyto baseino vandens švarą. Tinkamai naudojant ir prižiūrint, chloras nekelia diskomforto – vanduo nedirgina odos ir akių. Tai ekonomiškas ir veiksmingas sprendimas daugeliui baseinų savininkų.
Vandens dezinfekcija baseine bromu – alternatyva chlorui be aštraus kvapo
Bromas turi tokias pačias baktericidines savybes kaip ir chloras, tačiau yra mažiau dirginantis ir beveik neturi kvapo. Bromo pagrindu veikiančios priemonės dažniausiai tiekiamos lazdelėmis arba tabletėmis, kurios tirpsta lėtai. Kai kurie gamintojai į bromines tabletes prideda ir šiek tiek chloro, kad būtų pasiektas maksimalus valymo efektas. Bromas tinkamas tiek vidaus, tiek lauko baseinams.
Druskos elektrolizė – natūrali chloravimo alternatyva baseinų vandens valymui
Naudojant druskos elektrolizės metodą, į baseiną pilama druska, kuri specialia įranga paverčiama į chlorą. Tokiu būdu chloras susidaro tiesiog vandenyje, todėl nereikia naudoti tablečių ar skysčių. Vanduo tampa minkštesnis, o priežiūros procesas – paprastesnis. Tačiau svarbu žinoti, kad druska gali sukelti metalinių baseino dalių koroziją. Šis metodas itin mėgstamas ieškantiems patogumo ir norintiems sumažinti tiesioginį kontaktą su chemikalais.